عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب

راهنمای عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب

عموماً به غیر از موضوع تعویض فیلتر تصفیه آب که باید در زمان‌های تعریف شده انجام شود، ممکن است مشکلاتی برای دستگاه به وجود بیاید. در زیر به عمده مشکلاتی که می‌ تواند برای دستگاه تصفیه اب بوجود بیاید و نحوه‌ ی عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب اشاره‌ ای گذرا خواهیم داشت :

دستگاه تصفیه آب روشن نمی‌ شود و کار نمی‌ کند

این مشکل احتمالاً برقی باشد و یا سوئیچ کنترل فشار پایین و یا سوئیچ کنترل فشار بالا خراب است . برای اطمینان باید ضمن بررسی برق دستگاه عواملی همچون ترانس تبدیل برق، برق پمپ دستگاه ،

فشار ورودی دستگاه و سوئیچ‌ های کنترل فشار بالا و پایین باید بررسی شوند .

با اینکه دستگاه روشن می‌ شود ولی مرتبا خاموش و روشن می‌ شود

معمولاً در این مواقع احتمال قوی‌تر نوسان در فشار آب و یا خرابی قطعات وابسته به کنترل آب می‌ باشد .

برای عیب‌ یابی این مشکل باید به ترتیب قطعاتی همچون موارد زیر تست شوند:

  • سوئیچ کنترل فشار پایین
  • سوئیچ کنترل فشار بالا
  • فشار ورودی آب به دستگاه
  • زانویی‌ های سوپاپ‌ دار هوزینگ‌ ها
  • شیر برقی
  • شیر یک طرفه و شیر چهار طرفه

جهت مشاوره تماس بگیرید

اگر هر گونه سوالی دارید، از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.


دستگاه تصفیه آب بدون وقفه کار می‌ کند

معمولاً دستگاه در زمانی که بخصوص منبع ذخیره آب آن پر شد ، باید متوقف شود. به همین دلیل عوامل دخیل در فشار آب باید کنترل شوند . دو عامل اصلی این عیب می‌توانند سوئیچ کنترل فشار بالا و خود پمپ باشند. اما اگر این دو مشکل نداشت باید از وجود نشتی در مخزن و یا خراب نبودن مخزن تحت فشار دستگاه هم اطمینان حاصل کنید . این موارد برای عیب یابی و علت خاموش نشدن پمپ دستگاه می بایست تست شوند.

کم شدن آب تصفیه دستگاه و یا کم شدن کیفیت آب تصفیه دستگاه

بیش‌ ترین علت کم شدن آب تصفیه دستگاه و یا کم شدن فشار یا کیفیت اب تصفیه شده متوجه گرفتگی فیلتر های دستگاه می‌ شود که اغلب هم مربوط به پیش فیلتر می‌ باشد . هرچند عوامل دیگری هم مانند کم شدن فشار آب ورودی دستگاه، گرفتگی منافذ عبور آب و یا ضعیف شدن پمپ یا افت فشار سیستم نیز می تواند دلیل این موضوع باشد. البته گاهی از مواقع هم هوزینگ دچار هواگرفتگی شده و باید اقدام به هواگیری دستگاه تصفیه آب شود.

آب تصفیه شده مزه خوبی ندارد

وقتی مزه و بوی آب به خوبی تصفیه نشده است ، ایراد می‌ تواند از فیلترهای کربن فعال یا پست کربن باشد و یا فیلتر ممبران خراب شده و یا جای خود قرار نگرفته است .

موضوع بعدی که می‌ تواند باعث بد شدن مزه آب باشد باز بودن و یا خراب بودن شیر میکس ، خرابی شیر چهار طرفه و یا گرفتگی پساب آب فاضلاب دستگاه می‌ باشد .

با اینکه دستگاه خاموش می‌شود ولی پساب همچنان در جریان است

این مشکل یا به دلیل خرابی شیر برقی است و یا بالا بودن فشار آب ورودی دستگاه

دستگاه تصفیه آب صدای زیادی دارد

علت صدای دستگاه در این مواقع عمدتا مشکل از ناحیه‌ی پمپ دستگاه است که باید آن را بررسی کرد. ولی گاهی می‌توان عیب را فشار ورودی زیاد دستگاه و یا خرابی شیر چهار طرفه هم دانست.

هوزینگ‌ ها نشتی دارند

معمولاً اگر هوزینگ به خوبی در جای خود بسته شود نباید نشتی داشته باشد. اما اگر این هوزینگ‌ ها خوب سفت نشده باشند و یا ترک و شکستگی داشته باشند ، این مشکل دیده می‌ شود. البته گاهی هم اورینگ آب‌ بندی هوزینگ خراب است و باید تعویض شود .

بوی نامطبوع آب

اگر آب تصفیه شده بو بدهد ، همانگونه که گفته شد عمدتاً عیب از فیلترهای کربن می‌ تواند باشد. ولی گاهی مخزن ذخیره‌ ی آب ممکن است بو گرفته باشد و یا شلنگ‌ های ارتباطی بو بدهند.

با اینکه آب تصفیه شده در مخزن تولید می‌ شود ولی آب از شیر خارج نمی‌ شود

احتمالاً در این مواقع باد مخزن تحت فشار تنظیم نیست و یا مخزن تحت فشار سوراخ شده است. اما گاهی هم خود شیر دستگاه و یا شیر مخزن گرفتگی دارند و یا هرز شده‌ اند و یا یکی از فیلترهای دستگاه گرفته است .

طریقه هواگیری دستگاه تصفیه آب

در قسمت کم شدن فشار آب دستگاه گفتیم که احتمال دارد هوزینگ هوا گرفته باشد . در این حالت باید به اصطلاح اقدام به هواگیری دستگاه آب تصفیه کن شود. برای این منظور در پشت هر هوزینگ معمولاً یک دکمه برای هواگیری دستگاه تصفیه آب خانگی در نظر گرفته شده است . لذا در صورتی که نیاز به هواگیری بود باید چندین‌بار این دکمه را فشار داده و چند لحظه نگه دارید و دوباره رها کنید. نحوه تنظیم فشار دستگاه تصفیه آب به این صورت بوده و با این روش هوای اضافی هوزینگ خارجی می شود.

دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از تعهدات شرکت‌ های تولید کننده‌ ی دستگاه تصفیه آب پشتیبانی و خدمات پس از فروش دستگاه به منظور نصب و راه‌ اندازی و در صورت نیاز هواگیری دستگاه تصفیه آب و در مواقع مورد نیاز بازدید عیب‌ یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب می‌ باشد. شرکت گوارنوش پیشرو در فروش و پشتیبانی مادام العمر و خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب در ایران با بیش از سال ها تخصص و پشتوانه علمی می‌ باشد. شما می‌ توانید با اطمینان خاطر خرید کالای اصل و با ضمانت واقعی طلایی و پشتیبانی و خدمات پس از فروش مادام العمر واقعی هر نوع دستگاه تصفیه آب را از ما بصورت آنلاین و یا به صورت تلفنی سفارش خود را بدهید . همچنین گوارنوش تعویض قطعات و لوازم و فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی شما را انجام خواهد داد و می توانید با مشاوره با کارشناسان ما سفارش خود را هم ثبت کنید .