عیب یابی و بررسی مشکلات رایج مخزن تصفیه آب خانگی

عیب یابی و بررسی مشکلات مخزن تصفیه آب خانگی

عیب یابی و بررسی مشکلات مخزن تصفیه آب خانگی از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنیم و قصد داریم تا در این مقاله به آن ها بپردازیم. مخزن آب یکی از بخش های اصلی و مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد که در هنگام خرید باید به جنس و کیفیت ساخت آن و همچنین داشتن استانداردهای جهانی همچون فود گرید food grade نهایت دقت و توجه را نمود زیرا که آب پس از فرآیند تصفیه به مخزن وارد شده و برای مصارف مورد نیاز در این قسمت ذخیره می گردد. مخزن دستگاه تصفیه آب بطور کلی از دو قسمت محل ذخیره آب و قسمت دیافراگم هوا تشکیل شده است که به مرور زمان و استفاده از آن ممکن است ایرادات و مشکلاتی در آن رخ دهد که در ادامه مطلب به ذکر آن ها و راه حل های برطرف کردن آن خواهیم پرداخت. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا به اصلی ترین مشکلات رایج مخزن تصفیه آب بپردازیم.

مشکلات رایج در مخزن تصفیه آب خانگی و راه حل آن

قبل از پرداختن به عیب یابی و بررسی مشکلات رایج در مخزن تصفیه آب خانگی باید بدانید که مشکلاتی که در ادامه نام میبریم درصد کمی احتمال دارد که با آن مواجه شوید که با خرید دستگاه تصفیه آب با برند معتبر احتمال بروز این مشکلات به صفر می‌رسد. چرا که همراه دستگاه های تصیه آب خانگی با برند معتبر، مخزن تانک پک tp19 که از جمله بهترین مخزن های تصفیه آب موجود در بازار می‌باشد؛ گذاشته شده است.

» خرید مخزن دستگااه تصفیه آب

» معرفی برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب

» بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در سال ۲۰۲۲

کم بودن فشار هوای داخل مخزن

کم بودن فشار هوای داخل مخزن از ایرادات دیگری است که باعث دیر پر شدن مخزن آب دستگاه می گردد که برای رفع آن باید مخزن را مجدد شارژ نمود. برای اینکه مخزن بتواند مقدار آب تصفیه شده را برای استفاده به سمت شیر مصرفی آب هدایت نماید نیاز به فشار وارده توسط دیافراگمی دارد که در داخل مخزن تعبیه شده است. یکی از علل کم بودن فشار آب مخزن تنظیم نبودن این فشار هوای داخل مخزن تصفیه می باشد که برای هر مخزن توسط شرکت سازنده آن در بین ۶ الی ۸ psi تعیین می گردد. برای تنظیم فشار داخل مخزن و شارژ مجدد آن نیاز است تا شیر ورودی آب، شلنگ شیر مخزن و برق دستگاه را بطور کامل قطع نموده و مخزن را از دستگاه تصفیه آب جدا نمایید. در مرحله بعد شیر مخزن را باز نموده و آب داخل آن را کامل تخلیه کنید. درپوش محل شارژ باد مخزن را باز کرده و با استفاده از تلمبه ای تمام آب موجود در مخزن را خالی کنید و سپس فشار آب ورودی به دستگاه را با استفاده از فشار سنج و مطابق با فشار نوشته شده بر روی مخزن مجدد تنظیم نمایید. قابل ذکر است که

خالی شدن آب مخزن دستگاه تصفیه

مشکل خالی شدن آب مخزن دستگاه تصفیه از دیگر مشکلاتی است که ممکن است بدون این که از شیر برداشت آبی مورد استفاده قرار گیرد، دستگاه تصفیه آب روشن و خاموش شده و شروع بکار نماید که نشان دهنده آن است که آب تصفیه شده مخزن در حال خروج می باشد. برای پی بردن به مشکل خالی شدن آب مخزن دستگاه تصفیه کافی است در زمانی که مخزن پر از آب می باشد دستگاه را خاموش نموده و آن را از برق بکشید و همچنین شیر ورودی آب را نیز کامل ببندید. به لوله خروجی آب در قسمت فاضلاب نگاه کنید. اگر جریان آب ادامه دارد و قطع نشده است، مشکل از یکی از شیرهای یک طرفه است که خراب شده و باعث خالی شدن آب مخزن و روشن شدن دستگاه برای پر کردن دوباره مخزن می گردد. توجه داشته باشید که در اثر وجود این مشکل سریعا اقدام به رفع آن نمایید تا از هدر رفت آب جلوگیری بعمل آید و همچنین پمپ و فیلترهای دستگاه دچار آسیب جدی نگردند.

سر ریز شدن آب از مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب

مشکل سر ریز شدن آب از مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب نیز از دیگر مشکلات در زمینه عیب یابی و مشکلات مخزن تصفیه آب است که ممکن است برای دستگاه شما ایجاد شود. عملکرد دستگاه های تصفیه آب به این صورت می باشد که به محض پر شدن مخزن، شیر ورودی آب به مخزن مسدود شده و دستگاه خاموش می شود. اما ممکن است این شیر ورودی به دلیل خرابی مسیر ورود آب جدید را مسدود نکرده و آب از مخزن دستگاه سرازیر شود. برای رفع این مشکل بهتر می باشد که سریعا با متخصصان مربوطه تماس گرفته تا به رفع این مشکل دستگاه تصفیه آب شما بپردازند.

خراب شدن تیوپ مخزن تصفیه آب

مشکل خراب شدن تیوپ مخزن تصفیه آب نیز از دلایلی است که باعث می شود مخزن ذخیره آب دستگاه با مشکل مواجه گردد. تیوپ مخزن تصفیه آب وظیفه پمپاژ آب آشامیدنی را برعهده دارد و از دلایلی که باعث خرابی و پارگی تیوپ مخزن تصفیه آب می گردد می توان به تحت فشار بودن تیوپ دستگاه، تنظیم نبودن فشار هوا در مخزن دستگاه، متناسب نبودن پمپ با مخزن دستگاه و عدم سرویس به موقع دستگاه تصفیه آب اشاره نمود. همچنین از علائمی که می تواند نشان دهنده خرابی و پارگی تیوپ دستگاه تصفیه آب باشد می توان روشن و خاموش شدن بیش از حد پمپ دستگاه، تغییر کردن مزه و رنگ و بوی آب و پر شدن مخزن و خارج نشدن آب از آن اشاره کرد که باید سریعا اقدام به تعویض تیوپ نمود تا از آسیب به قطعات دیگر دستگاه جلوگیری بعمل آید.

بررسی علت پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی

جهت عیب یابی و بررسی مشکلات مخزن تصفیه آب می‌بایست مشکل پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی که یکی از مشکلات رایج در دستگاه تصفیه آب میباشد را در نظر بگیرید. دستگاه های تصفیه آب بطور کلی به دو دسته دارای مخزن و بدون مخزن تقسیم می شود و به دلیل اینکه ظرفیت تولید آب تصفیه شده دستگاه پایین می باشد برای آن مخزنی در نظر گرفته اند تا آب پس از تصفیه درون مخزن ذخیره گردد. بطور حدودی دستگاه های تصفیه آب هر ۸ دقیقه ۱ لیتر آب تولید می کنند و برای تولید یک لیوان آب تصفیه شده به ۲ دقیقه زمان نیاز خواهیم داشت. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز در ساختار آن ها از فیلتر ممبران قوی تری استفاده شده است و به همین دلیل ظرفیت تولید آب تصفیه شده ی بالاتری را دارا می باشند و نیازی به مخزن ندارند. البته لازم به ذکر است که قیمت این فیلتر بالا بوده و در حدود نصف قیمت کل دستگاه می باشد. در کل می توان چنین گفت که با توجه به حجم مخزن و کیفیت و سلامت فیلترها بین ۴۰ تا ۶۰ دقیقه زمان نیاز می باشد تا مخزن کامل پر شود. اگر این زمان بیشتر از این مقدار طول بکشد می تواند نشانه بروز مشکلی در فیلترها، پمپ دستگاه تصفیه آب، آسیب دیدن دیافراگم و یا نشتی اتصالات باشد.

» دستگاه تصفیه آب چیست؟ کاربرد و نحوه عملکرد

فیلترها: اگر فیلترهای دستگاه بخصوص فیلتر ممبران آن دارای گرفتی باشند باعث می شود آب کمی وارد مخزن شده و مخزن دیرتر پر گردد که باید فیلتر مورد نظر را بررسی و تعویض نمود.

پمپ: همچنین اگر پمپ دستگاه تصفیه آب توان لازم برای تولید آب تصفیه شده را نداشته باشد باعث می گردد مخزن دیرتر پر شود.

آسیب دیدن دیافراگم: از عوامل دیگری که می تواند باعث دیر پر شدن مخزن دستگاه تصفیه آب شود می توان به آسیب دیدن دیافراگم اشاره نمود که برای متوجه شدن این خرابی در قسمت بالای دیافراگم یک سوپاپ سوزنی قرار دارد که اگر پس از باز کردن این سوپاپ به جای خروج هوا از آن آب خارج گشت می تواند وجود پارگی در قسمت دیافراگم و یا تیوپ باشد که باعث دیر پر شدن مخزن می گردد. در صورت وجود این مشکل باید مخزن را بطور کامل تعویض نمود.

نشتی اتصالات: گاهی ممکن است این مشکل در اثر نشتی از اتصالات دستگاه رخ دهد که برای رفع آن تمام اتصالات مربوط به مخزن دستگاه تصفیه آب را باید چک نمود و در صورت لازم نسبت به محکم کردن و یا تعویض قطعه اقدام نمایید.

افزایش طول عمر مخزن دستگاه تصفیه آب

افزایش عمر مخزن دستگاه تصفیه آب با موارد ساده و ابتدایی اما بسیار مهم امکان پذیر می باشد. در ادامه بحث عیب یابی و مشکلات رایج مخزن تصفیه آب بهتر است برای جلوگیری از خرابی دستگاه تصفیه آب خانگی خود و همچنین افزایش طول عمر آن در زمان هایی که به مسافرت چند روزه می روید و یا مواقعی که قصد جابجایی دستگاه را دارید مخزن آب آن را بطور کامل تخلیه نمایید. برای تخلیه آب نیز می توانید از طریق دو روش تخلیه از طریق شیر برداشت و تخلیه از طریق شیر مخزن اقدام کنید. همچنین توجه به نکات زیر در افزایش عمر مخزن دستگاه تصفیه آب بسیار ضروری می باشد:

۱- تعویض فیلترهای دستگاه: فیلترهای دستگاه تصفیه آب را باید بطور منظم و به موقع تعویض نمود تا راندمان و عملکرد صحیح آن ها بالا رود و عمل تصفیه آب به درستی انجام گیرد و حتما در هنگام تعویض از فیلترهای با کیفیت استفاده نمایید.

۲- تنظیم فشار هوای داخل مخزن: فشار هوای داخل مخزن را هر چند وقت یکبار و در هنگام جابجایی و یا خاموش نمودن دستگاه برای مدت طولانی مورد بازدید قرار دهید و هر دو سال یکبار آن را تنظیم نمایید.

۳- مطمئن شدن از عملکرد صحیح سوئیچ های پرشر: سوئیچ های پرشر دو نوع سوئیچ قطع فشار بالا و سوئیچ قطع فشار پایین می باشند که کاربرد آن ها در مواقع کاهش و افزایش فشار در دستگاه تصفیه آب می باشد.

۴- سرویس دستگاه تصفیه آب: هر چند وقت یکبار دستگاه تصفیه آب خانگی خود را توسط تکنسین ماهری سرویس نمایید.

» نکات ایمنی مربوط به نگهداری دستگاه تصفیه آب

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با مشکلات رایج مخزن تصفیه آب و راه حل های آن ها آشنا نماییم. اگر مخزن تصفیه آب شما دچار مشکلات بالا گردید لازم است موارد گفته شده را بررسی نمایید و در صورت لزوم با یک متخصص و یا پشتیبان های ما در زمینه نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب در تماس باشید. موارد بررسی فشار آب کافی برای پمپاژ آب، فشار داخل مخزن آب و تعویض فیلترهای مربوطه را حتما هر چند وقت یکبار بررسی نمایید و در صورت وجود هرگونه مشکل و برای وارد نیامدن خسارت به قسمت های دیگر دستگاه هر چه سریع تر نسبت به رفع مشکل بوجود آمده اقدام نمایید. همواره تماس با یک متخصص در زمینه دستگاه های تصفیه آب می تواند آسان ترین و مطمئن ترین روش برای حل مشکل دستگاه تصفیه آب شما باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *