معرفی و بررسی انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

معرفی و بررسی انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که در مطالب و مقالات قبل گفته شد، در حال حاضر به علت صنعتی شدن شهرهای بزرگ، کیفیت آب شهری از کیفیت پایینی برخوردار است. چرا که در تصفیه خانه های آب شهری جهت از بین بردن ناخالصی و آلودگی‌ها مقدار بسیار زیادی کلر و ترکیبات کلردار به آن اضافه می کنند. به همین دلیل است که آب تصفیه شده شهری حامل کلر و ترکیبات کلردار می باشد. در نتیجه استفاده از انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب برای دستگاه های تصفیه خانگی ضرورت دارد.

علاوه بر این آب تصفیه شده پس از خروج از تصفیه خانه ها در اثر گذر از لوله کشی های شهری، آلودگی هایی نظیر فلزات سنگین، زنگ آهن، شن و ماسه، گل و لای و غیره را با خود حمل می کنند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از بیماری ها نظیر سنگ کلیه، ریزش مو در اثر آشامیدن و مصرف آب لوله کشی است.

در حال حاضر با وجود مسائل گفته شده؛ استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی بسیار ضروری میباشد. تصفیه آب در دستگاه های آب تصفیه کن توسط فیلترهای مخصوص، طی ۶ الی ۸ مرحله انجام می‎شود. فیلترهای تصفیه آب تمام آلودگی ها را به خود جذب می‌کنند که پس از مدتی قدرت جذب آن ها کاهش پیدا کرده و متوقف می‌شوند؛ بنابراین جهت حفظ کیفیت آب و بالا رفتن راندمان دستگاه، می بایست تمام فیلترها در زمان معین عوض شوند. بنابراین آشنایی کامل با انواع فیلتر و عملکرد آن ها در خرید دستگاه تصفیه آب خانگی بسیار موثر خواهد بود.

جهت خرید دستگاه تصفیه آب به مشاوره نیاز دارید؟

از طریق شماره زیر با کارشناسان ما در تماس باشید.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

برای فهم بهتر عملکرد انواع فیلترهای تصفیه آب ابتدا توضیح مختصری در ارتباط با چگونگی عملکرد دستگاه های تصفیه آب خانگی خواهیم داد. دستگاه های تصفیه آب اصل و اورجینال دارای ۵ الی ۸ مرحله هستند؛ که هر مرحله فیلتر خاص به خود را دارد. نکته بسیار حائز اهمیتی که وجود دارد این است که هرچقدر کیفیت فیلترها بالاتر باشد، کیفیت آب تصفیه شده بهتر است.

بنابراین در انتخاب نوع برند بسیار دقت کنید. در دستگاه های تصفیه آب پس از ورود از فیلترهای مرحله ۱، ۲ و ۳ میگذرد و بسیاری از ناخالصی ها از جمله، فلزات سنگین، شن و ماسه، گل و لای، کلر و ترکیبات کلردار، باکتری، زنگ آهن، آرسنیک و غیره از آب حذف میشود. پس از گذشتن از مراحل پیش تصفیه، آب می بایست از فیلتر مرحله چهارم، فیلتر تصفیه آب ممبران عبور کند. این فیلتر تحت عنوان قلب دستگاه تصفیه آب شناخته می شود چرا که ریزترین ذارت تا ۰.۰۰۰۱ میکرون را از بین می برد.

در واقع این فیلتر با بهره گیری از تکنولوژی اسمز‌معکوس RO تمام ناخالصی های موجود در آب را حذف می‌کند. پس از مرحله‌ی چهارم، کیفیت آب از نظر طعم، بو و مزه با گذر از فیلتر های مرحله پنجم و ششم، افزایش می یابد و تمام مواد معدنی از دست رفته به مقدار نیاز، به آب باز میگردد. در ادامه به معرفی و بررسی انواع فیلتر تصفیه آب خانگی پرداخته ایم.

اگر قصد دارید با عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی و ویژگی های آن آشنا شوید؛ مقاله زیر را مطالعه کنید:

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب چیست؟

برای تصمیم گیری در خرید بهتر؛ لازم است که با انواع این فلتر ها آشنا شوید. که هر کدام همراه با وظیفه آنها عبارتند از:

فیلتر پروپیلن PP (فیلتر مرحله اول)

فیلتر پروپیلن یا همان فیلتر PP جهت از بین بردن ذرات نسبتا درشت نظیر سنگریزه‌ها، شن و ماسه گل و لای، جلبک ها، زنگ آهن لوله‌ها، لجن و غیره در اولین مرحله از دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می‌گیرد. تمام این ناخالصی ها با گذر آب در بافت فیلتر جا می ماند. این فیلتر دارای الیاف پروپیلن است که ذرات درشت معلق و شناور در آب را به خود جذب می‌کند و به همین علت فیلتر الیافی نام گرفته است. این فیلتر به دلیل آنکه در اولین مرحله جهت از بین بردن ذارت فیزیکی کاربرد دارد، در صنعت نیز بعنوان فیلتر پیش تصفیه استفاده می شود و در صنایع بزرگی همچون صنایع غذایی و دارویی کاربرد وسیعی دارد. لازم به ذکر است که عملکرد این فیلترها تنها محدود به حذف ناخالصی‌ها و عوامل فیزیکی می باشد و توانایی حذف مواد شیمیایی و باکتری ها را ندارد. فیلتر تصفیه آب پروپیلن به علت حذف ذرات معلق و درشت، عمر کوتاه تری نسبت به دیگر فیلترها داشته که با توجه به کیفیت آب و میزان مصرف، می بایست در یک بازه زمانی ۳ الی ۶ ماه تعئیض گردد.

فیلتر مرحله اول ساخته شده از الیاف پروپیلن
فیلتر مرحله اول (فیلتر پروپیلن PP)

فیلتر کربن پودری (فیلتر مرحله دوم)

فیلتر کربن پودری یا UDF که از پوسته نارگیل و مواد خوراکی (FOOD GRADE) ساخته شده است در مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می‌گیرد. وظیفه این فیلتر از بین بردن باکتری، ترکیبان شیمیایی و بهبود طعم، رنگ و مزه آب است. در تصفیه خانه های شهری به علت تصفیه آب شهری در مقیاس بالا، از مواد سم زدا مثل کلر جهت از بین بردن باکتری ها و همچنین میکروب ها، استفاده می‌شود. اما در واقع ماده کلر، خود ماده ای سمی و شیمیایی است که در آب شهری باقی می‌ماند. به همین دلیل استفاده از آب لوله کشی شهری در مدت زمان طولانی موجب آسیب های جدی به بافت گوشتی و پوستی بدن خواهد شد. این فیلترها علاوه بر پوست نارگیل از پوست گردو یا بادام زمینی نیز ساخته می‌شوند و بیس گیاهی دارند. فیلترهای کربن پودری به علت داشتن ذرات ریز کربن، قدرت جذب کنندگی بالایی دارند و مواد شیمیایی را به خود جذب می کنند. در دستگاه های صنعتی، این فیلترها از زغال چوب یا زغال سنگ ساخته می شوند که شامل ترکیبات غنی کربن هستند.

فیلتر مرحله دوم (فیلتر کربن اکتیو)

فیلتر کربن بلاک (فیلتر مرحله سوم)

فیلتر کربن بلاک یا فیلتر CTO فیلتری است که بر پایه مواد گیاهی نظیر پوست نارگیل و گردو ساخته می شود و کاملا گیاهی است. فیلتر مرحله سوم از جنس پوسته نارگیل کربن فعال فشرده شده می باشد که میلیون ها منفذ ریز دارد که در اثر عبور آب از این منافذ عوامل نامطلوب مانند ترکیبات کلردار، بو، طعم، رنگ و مزه نامطبوع آب از بین می رود و کیفیت آب بهبود می یابد. این فیلتر یکی از فیلترهای ضروری برای دستگاه تصفیه آب به حساب می آید که تصفیه آب بدون وجود آن غیر ممکن است؛ چرا که با وجود ترکیبات طبیعی از پوست گیاهان، موجب از بین رفتن تمام ترکیبات شیمیایی و مضر درون آب می گردد.

فیلتر مرحله سوم کربن بلاک CTO

فیلتر ممبران  memberane (فیلتر مرحله چهارم)

مرحله چهارم اصلی ترین مرحله برای دستگاه تصفیه آب به شمار می آید؛ چرا که در این مرحله ریزترین ذرات توسط فیلتر تصفیه آب ممبران یا ممبراین از بین می رود. وظیفه این فیلتر حذف آلودگی های محلول در آب نظیر باکتری‌ها، میکروب‌ها، انگل‌ها، قارچ ها، نیترات و نیتریت است. موارد نام برده شده در صورت ورود به بدن انسان، خطرات جدی را بهمراه خواهند داشت؛ چرا که باکتری ها با ورود به بدن تکثیر می شوند و نیترات ها سلامتی بدن را به خطر می‌اندازند. فیلتر ممبران قلب دستگاه تصفیه آب نامیده می شود چرا که با حذف تمام ذرات معلق، آلودگی های میکروبی و فلزات سنگین نقش مهمی را در حفظ سلامتی آب آشامیدنی ایفا می‌کنند. فیلتر ممبران از چندین لایه با ضخامت کم که به صورت فشرده شده و مارپیچ به دور لوله ای به شکل استوانه پیچانده شده، تشکیل شده است که توانایی حذف ۹۸ درصد از آلاینده های موجود در آب را دارد.

فیلتر تصفیه آب ممبران

فیلتر پست کربن (فیلتر مرحله پنجم)

فیلتر مرحله پنجم، فیلتر پست کربن یا فیلتر خطی نام گرفته است که وظیفه از بین بردن بو، مزه و طعم نامطبوع آب را برعهده دارد. این فیلتر به علت قرار گرفتن در آخرین مرحله از دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر نهایی نیز نامیده می شود. آبی که از این فیلتر عبور می کند به دلیل عبور از ۴ مرحله ای که گفته شد؛ تقریبا آبی سالم و تصفیه شده است و بو و طعم نامطلوبی که توسط این فیلتر از بین می‌رود ناشی از ماندن آب به مدت طولانی در منابع آب است. همین امر موجب شده است که دوام و طول عمر این فیلتر از دیگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب، بیشتر باشد. یکی از خاصیت های این فیلتر این است که برای تصفیه آب با حداکثر ۵۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرد و آب با دمای بالاتر موجب کاهش خاصیت این فیلتر خواهد شد که در نتیجه طول عمر آن را نیز کاهش می دهد. عمر مفید این فیلتر حداکثر ۱ سال است که پس از آن باید عوض شود.

فیلتر مینرال (فیلتر مرحله ششم)

فیلتر مینرال mineral یا همان فیلتر مواد معدنی جهت بهبود کیفیت آب تصفیه شده در آخرین مرحله از دستگاه تصفیه آب خانگی (مرحله ششم) قرار میگیرد. این فیلتر یکی از فیلترهای بسیار کارآمد و مفید در دستگاه تصفیه آب است که وظیفه حفظ املاح معدنی آب را بر عهده دارد. آب با گذشتن از ۵ مرحله قبل تمام ویتامین ها، مواد معدنی و ضروری خود را از دست می دهد چرا که سایر فیلترها به علت قدرت جذب بالا تمام املاح و مواد معدنی موجود آب را از بین میبرند. به همین دلیل است که فیلتر مینرال به علت داشتن دانه های مواد معدنی و ویتامین هاست را در آخرین مرحله قرار می دهند. این فیلترها حاوی دانه هایی هستند که آب با عبور از آن، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن را به خود جذب می کند. این دانه ها شامل انواع مواد معدنی و ویتامین ها نظیر کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم و غیره می باشند. به همین دلیل است که این فیلتر در مرحله آخر قرار می گیرد. عمر این فیلترها تقریبا ۲ سال می باشد که می‌بایست در موعد مقرر تعویض شود.

فیلتر قلیایی یا آلکالاین (فیلتر مرحله هفتم)

فیلتر قلیایی یا همان آلکالاین که به آن ORP نیر گفته می شود به خواسته مشتری در مرحله هفتم پس از فیلتر مینرال تعبیه می گردد. اما وجود آن ضروری نمی باشد چرا که دستگاه تصفیه آب بدون وجود این فیلتر نیز به خوبی آب را  تصفیه و کیفیت آن را بهبود میبخشد. پس ضرورت وجود این فیلتر در دستگاه تصفیه آب چیست؟ با صنعتی شدن جوامع شهری، پساب های شیمیایی و بسیار مضری وارد آب های زیر زمینی می شوند که موجب کاهش PH آب و اسیدی شدن آن می گردد که برای سلامتی انسان ها بسیار مضر می باشد. وجود این فیلتر موجب از بین رفتن حالت اسیدی آب شده و حالت قلیایی به آن می دهد. به طور مثال PH بزاق دهان بین ۷ تا ۷.۵ است و حالت قلیایی دارد. اگر PH آب از این اعداد بالاتر باشد، حالت بازی پیدا میکند. دانشمندان با انجام تحقیقات علمی گسترده بر روی آب قلیایی، خواص بیشماری را برای آن برشمردند که امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست. آب قلیایی علاوه بر درمان بیماریی های همچون سنگ صفرا و سنگ کلیه از بروز آن ها نیز جلوگیری کرده و گردش خون را بهبود می بخشد. علاوه بر این آب قلیایی از بروز بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون، پوکی استخوان و همچنین بیماری های گوارشی جلوگیری می‌کند.

» خرید فیلتر قلیایی آلکالاین فلاکستک مدل آنتی اکسیدان

با مطالعه مقاله آب قلیایی چیست؟ می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید و به خواص بیشمار آن پی ببرید. فیلتر قلیایی علاوه بر قلیایی کردن آب  تصفیه شده، یون های کلسیم+CA، منیزیم  +MG و پتاسیم +K را جهت تامین ویتامین های ضروری بدن به آب اضافه کرده که طعم و مزه آن را دلپذیر می کند. یکی دیگر از مزایای آب قلیایی و حضور فیلتر آلکالاین این است که باعث جذب بیشتر اکسیزن در بدن می شود. همانطور که گفته شد، فیلتر قلیایی وظیفه اضافه کردن برخی مواد به آب را دارد، به همین دلیل استفاده از فیلتر ارزان قیمت، تقلبی و نامرغوب موجب بروز مشکلاتی برای مصرف کننده خواهد شد.

آیا به مشاوره رایگان پیش از خرید نیاز دارید؟

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و خانگی و اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: برای اطلاع از محصولات جدید و تخفیفات دوره ای گوارنوش صفحه اینستاگرام فروشگاه را دنبال کنید. 

2 پاسخ
  1. نادر شجاعی گفته:

    سلام من در مورد فیلتر قلیایی هم شنیدم اما چیزی در موردش نگفتید، این فیلتر باید جایگزین یک یاز فیلتر های اصلی بشه ؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *