فیلتر تصفیه آب فرابنفش

قیمت، کاربرد و نحوه عملکرد فیلتر تصفیه آب فرابنفش

فیلتر تصفیه آب فرابنفش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که، آب منطقه شما میکروبی باشد یا جهت مصرف روزانه از آب چاه و چشمه استفاده ‌کنید. در واقع، آبی که از منابع طبیعی چون سدها، نهرها، چاه و مخازن آب باران به دست می‌آید ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشد. که تهدیدی برای سلامتی شما محسوب می‌شود. گندزدایی آب با استفاده از نور ماورابنفش یکی از روش‌های تصفیه آب است. که می‌تواند بیشتر موارد آلودگی میکروبیولوژیکی موجود در آب را حذف کند. از این رو، در ادامه این مطلب به معرفی فیلتر تصفیه آب فرابنفش و چگونگی عملکرد آن پرداخته‌ایم.

فیلتر تصفیه آب فرابنفش چیست؟

فیلتر فرابنفش یا همان یو وی چیست؟ فیلتر فرابنفش UV دارای محفظه ای از جنس استیل است که درون آن لامپ های تولید کننده اشعه فرابنفش قرار گرفته‌اند. این اشعه خاصیت قوی گند زدایی انواع میکروب‌ها، باکتری ها و ویروس ها را دارد؛ در واقع، آب با عبور از اطراف این لوله، با جذب نور فرابنفش گندزدایی می‌شود. این فیلتر پس از فیلتر ممبران جای دارد. و هر نوع عوامل بیماری زا را در مراحل نهایی تصفیه آب از بین می برد. همانطور که گفته شد، فیلتر یو وی برای مناطقی دارای آلودگی های میکروبی هستند کاربرد دارد. مناطقی که خانه های ویلایی در آنجا ساخته شده یا شهرک‌ها از جمله مناطقی هستند که دارای آب های بسیار آلوده و میکروبی می‌باشند.

در دستگاه های تصفیه آب خانگی در مرحله چهارم ۹۸ درصد آلودگی های آب توسط فیلتر ممبران از بین رفته و در مرحله پنجم عمل تصفیه و پاکسازی نهایی می‌گردد اما در برخی مناطق آلودگی آب به قدری زیاد است که توسط فیلترهای دستگاه به طور کامل از بین نمی رود به همین خاطر برای از بین بردن تمام آلودگی ها، میکروب ها، ویروس ها و باکتری های باقی مانده از فیلتر فرابنفش استفاده می‌کینم. عملکرد این فیلتر تابش نور فرا بنفش با طول موج ۲۰۰ الی ۳۰۰ نانومتر به آب است که با این عمل موجب از بین رفتن آلودگی های میکروبی باقی مانده در آب می‌شود.

نور فرابنفش چیست؟

نور فرابنفش بخشی از نور طبیعی خورشید است که بین نور مرئی و اشعه ایکس قرار دارد و با چشم قابل رویت نیست. فیلتر تصفیه آب فرابنفش نیز برای مبارزه با پاتوژن های موجود در آب استفاده می‌شود. در واقع، یک فیلتر فرابنفش چیزی را به آب اضافه نمی‌کند و فقط نوری را ساطع می‌کند که راهی ایمن و مقرون به صرفه برای محافظت از سلامت شما در برابر میکروب‌های بیماری زای آب است.

فیلتر تصفیه آب فرابنفش چگونه میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد؟

می‌دانید که سیکل تصفیه آب ۶ مرحله اصولی دارد. که مهم‌ترین وظیفه آن به عهده فیلتر ممبران است. فیلتر ممبران توانایی حذف انواع میکروب ها را دارد ولی گاهی اوقات، آب منطقه دارای آلودگی میکروبی بسیاری است که توسط فیلتر ممبران قابل حذف و تصفیه شدن نیست. در چنین مواقعی جهت میکروب زدایی می‌بایست از فیلتر فرابنفش استفاده شود.

چگونگی عملکرد این فیلتر بدین صورت است که وقتی نور فرابنفش به یک میکروارگانیسم برخورد می‌کند. طول موج خاصی را از خود ساطع کرده که انرژی آن به عملکرد سلولی( DNA) میکروارگانیسم آسیب رسانده و مانع رشد آن خواهد شد. امواج فرابنفش به عنوان طیف میکروب کش شناخته می‌شوند. زیرا فرکانس مورد استفاده آن‌ها در کشتن میکروب ها ۲۵۴ نانومتر است.

هنگامی‌که آب از فیلتر مذکور عبور می‌کند، موجودات زنده آب در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرند، در نتیجه توانایی میکروارگانیسم برای عملکرد RNA و تولید مثل از بین خواهد رفت. اگر یک میکروارگانیسم توانایی تولید مثل نداشته باشد نمی‌تواند تکثیر شود، در نتیجه نمی‌تواند سایر ارگانیسم هایی که با آن‌ها تماس دارد را آلوده کند. این فرآیند فیلتر بسیار ساده و موثر است. به طوری که ۹۹.۹ درصد از میکروارگانیسم های مضر را بدون افزودن موادشیمیایی به آب از بین می‎‌برد. لازم به ذکر است که فیلتر تصفیه آب فرابنفش جزو فیلترهای پیش فرض دستگاه تصفیه آب نیست و اضافه کردن آن به سیستم یک آپشن محسوب می‌شود. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید و اطلاع از انواع فیلترهای تصفیه آب به ویژه فیلتر معرفی شده در این مطلب با کارشناسان فروشگاه تصفیه آب گوارنوش تماس حاصل فرمایید.

مزایای فیلتر فرابنفش

تامین کنندگان آب شهری مسئول اجرای عملیات لازم برای برآورده کردن استانداردهای کیفیت آب هستند اما سیستم های تصفیه، آب را به سطح بالاتری از کیفیت می‌رسانند. استفاده از این فیلتر راه حلی مطمئن در برابر میکروارگانیسم‌های مقاوم به کلر چون ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم است. با این وجود بررسی مزایا و معایب این فیلتر نیز خالی از لطف نیست.

مهم‌ترین مزایای فیلتر تصفیه آب فرابنفش عبارتند از:

 • از بین بردن ۹۹ درصد از ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب
 • عملکرد بدون افزودن مواد شیمیایی
 • دوستدار محیط زیست و جایگزینی مناسب برای کلر
 • امنیت بالا به دلیل تصفیه کردن شبانه روزی آب
 • مقرون به صرفه
 • فاقد قطعات کثیف برای دور ریختن
 • فرآیند سریع
 • موثرتر از کلر یا کلرامین
 • استفاده کم . مقرون به صرفه از انرژی
 • صرفه جویی در مصرف آب

مراقبت از فیلترهای فرابنفش نیز مهم‌ترین مسئله است. این فیلترها نیاز به تعویض سالانه لامپ و مراقبت دوره‌ای آداپتور و محفظه نگهدارنده لامپ دارند. برخی از معایب این فیلتر نیز در ادامه ذکر شده است. همانطور که گفته شده فیلتر فرابنفش یا همان UV، از فیلترهای مراحل اخر دستگاه تصفیه آب است. جهت آشنایی با انواع فیلتر تصفیه آب و عملکرد هر کدام، معرفی و بررسی انواع فیلتر تصفیه آب را بخوانید.

معایب فیلتر تصفیه آب فرابنفش

یک فیلتر فرابنفش گذشته از مزایایی که دارد ممکن است حین ضدعفونی کردن آب، چالش‌هایی را ایجاد کند که عبارتند از:

 • اشعه فرابنفش تنها قادر به از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب است و فلزات سنگین، نمک‌ها، کلر یا مواد مصنوعی آب را فیلتراسیون نمی‌کند.
 • اشعه فرابنفش تنها زمانی قادر به کار است که آب شفاف باشد و اگر آب کدر باشد باید از فیلتر پیش تصفیه استفاده شود.
 • این فیلتر برای عملکرد خود نیاز به برق دارد و اگر برق در دسترس نباشد مناسب استفاده نخواهد بود.
 • طعم یا بوی آب را تغییر نمی‌دهد بنابراین اگر به دنبال بهبود طعم و بوی آب هستید از فیلتر اسمز معکوس استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که تا انتها ما را همراهی کردید؛ دانستید که فیلتر فرابنفش، upgrade دستگاه محسوب می‌شود. و تقریبا ۹۹ درصد میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد. خرید فیلتر فرابنفش اصل از نمایندگی معتبر حائز اهمیت است زیرا شما را از کیفیت، اصالت و گارانتی محصول آسوده خاطر می‌کند. برای خرید ایین فیلتر با کارشناسان فروشگاه گوارنوش در ارتباط باشید:

جهت خرید نیاز به مشاوره دارید؟
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

برند لایف انرژی و خرید محصول این محصول رو پیشنهاد می‌کنیم:
فیلتر فرابنفش لایف انرژی

چه برندی رو پیشنهاد میدید برای خرید این فیلتر؟

سلام خدمت شما، حتما باید از کارشناسان و متخصصان در این زمینه کمک بگیرید

سلام، چطور باید تشخیص بدیم آب منطقه به تعبیه این فیلتر نیاز داره؟