عکس دستگاه تصفیه آب صنعتی چیشت

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست + نحوه عملکرد و کاربرد

دستگاه های تصفیه آب صنعتی از جمله پرکاربردترین دستگاه ها در صنایع کوچک و بزرگ در کل دنیا هستند. آب به عنوان یکی از مواد خام و بسیار ضروری جهت تولید در صنایع، شناخته می‌شود؛ به همین جهت استفاده از دستگاه های صنعتی برای تصفیه و بازیابی آب، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دستگاه های صنعتی از نظر مقیاس و میزان تولید آب تصفیه شده با دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی متفاوت هستند. همین امر استفاده از دستگاه های صنعتی را به یکی از مولفه های مهم در زمینه تولید در صنایع مختلف در سراسر جهان تبدیل کرده است. در ادامه چگونگی عملکرد دستگاه صنعتی، عوامل تاثیر گذار بر قیمت و همچنین انواع آن را شرح داده ایم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست

دستگاه های صنعتی، تصفیه آبی است که در مقیاس بزرگتر با هدف مشخصی تولید می‌شود که از جمله مهم ترین دستگاه‌های مورد نیاز در کارگاه ها، صنایع بزرگ و کوچک، صنعت کشاورزی، صنعت پرورش دام و طیور و کارخانه ها به شمار می‌آید. این دستگاه ها در ابعاد و کاربردهای مختلفی تولید و عرضه می‌شود که هرکدام کاربرد خاص به خود را دارند. میزان آب خروجی در دستگاه های صنعتی حداقل ۱۰۰۰ لیتر تا ۳۰۰ هزار لیتر در روز است که با توجه به کاربرد و نیاز کاربر متغیر است. امروزه دستگاه صنعتی اسمز معکوس یا همان RO در صنایع به جهت تولید آب بهداشتی و پاک مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می‌کنیم.

هنگام تولید صنعتی چهار مولفه بسیار مهم می بایست در نظر گرفته شود: مولفه اول میزان آب تصفیه شده مورد نیاز در طول شبانه روز، مولفه دوم آنالیز کیفیت آب ورودی به دستگاه، مولفه سوم آب خروجی از دستگاه و در نهایت انتخاب متریال ساخت و اجناس مورد نیاز جهت تولید.

» دستگاه تصفیه آب صنعتی پنج متری

» دستگاه تصفیه آب صنعتی ۱۰ متری

دستگاه تصفیه آب صنعتی ro چیست

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO یا همان آب شیرین کن صنعتی عملکردی مشابه با دستگاه های تصفیه آب خانگی دارند اما از نظر ابعاد و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. این دستگاه برای تولید آب سالم و بهداشتی از روش تصفیه اسمز معکوس بهره می‌برد. روش اسمز معکوس یک روش غشایی است که جهت تصفیه آب از غشای نیمه تراوا برای جداسازی مولکول های آب از یکدیگر استفاده می‌کند. به صورتی که با ایجاد فشار به آب ناخالص با غلظت بالاتر، موجب می‌شود ناخالصی ها از آب جدا شده و به سمت آب خالص با غلظت کمتر برود.

نحوه عملکرد تصفیه آب صنعتی ro

همانطور که در بالا گفته شد این دستگاه بر مبنای اسمز معکوس طراحی شده است و به جهت تصفیه آب از روش غشایی استفاده می‌کند. بدین صورت که با ایجاد فشار به آب ناخالص موجب عبور آب سالم از غشا و جدا شدن ناخالصی ها از آب و گیر افتادن آن ها در پشت غشا می‌شود. با عبور آب خالص از غشا و تفکیک ناخالصی ها، فرآیند تصفیه آب صورت می‌گیرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که پمپ دستگاه و فیلتر ممبران از جمله اجرای اصلی و مهم دستگاه محسوب می‌شود. آشنایی با قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی نه تنها در تعمیر و نگهداری از دستگاه می تواند موثر باشد بلکه در آشنایی بیشتر شما با نحوه کار و عملکرد آب تصفیه کن های صنعتی بی تاثیر نیست.

آیا به مشاوره رایگان پیش از خرید نیاز دارید؟

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید انواع دستگاه صنعتی و خانگی و اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

تجهیزات و قطعات تشکیل دهنده تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

دستگاه نصفیه آب صنعتی دارای قطعات و تجهیزات زیر است:

 • مسیر ورودی آب تصفیه نشده به دستگاه
 • مسیر خروجی پسماند آب تصفیه شده
 • مخزن ذخیره آب تصفیه شده
 • مخزن ذخیره آب تصفیه نشده
 • واحد کنترل دبی و فشار
 • واحد تامین فشار، تابلو کنترل و ابزار دقیق
 • پمپ تصفیه آب
 • پمپ خروجی
 • سیستم تابش اشعه یو وی UV
 • فیلتر تصفیه آب شنی
 • مخزن نمک
 • سیستم سختی سنج آب
 • فیلتر کربن فعال

علاوه بر موارد ذکر شده، سیستم تصفیه آب صنعتی RO از اجزای دیگری مانند فشارسنج، قطعه های پرشر و لو پرشر، تنظیم کننده دما آب، نمایشگر مدار ورودی و خروجی ممبران، نمایشگر نشان دهنده کیفیت آب، فلومترها و لوله ها تشکیل شده است.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

به طور دقیق نمی توان گفت که قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی چقدر است چرا که قیمت با توجه به ابعاد، ظرفیت تولید آب تصفیه شده در روز، نوع کاربرد و تعداد فیلترهای بکار رفته در آن می‌تواند اثر گذار باشد.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

یکی از مهم ترین عوامل در خرید تصفیه آب صنعتی داشتن علم و آگاهی کافی در زمینه تجهیزات و قطعات مربوط به دستگاه است. استفاده از دستگاه توسط یک فرد معمولی انجام می شود به همین دلیل هنگام خرید می بایست تمامی پارامترها رعایت شود تا فرد مورد نظر حین استفاده دچار مشکل نشود. پارامترهایی که باید هنگام خرید بررسی شود، کیفیت و نوع فیلتر ممبران، محاسبه دقیق ظرفیت و کیفیت پمپ دستگاه است.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

سلام ممنون از مقاله خوبتون، اکثر سایت ها خیلی مقالاتشون گیج کننده بود. یه سوالی که خدمتتون دارم اینکه شما هم براساس نیاز مشتری سفارش تولید دستگاه صنعتی دارید؟