آب شیرین کن چیست چه کاربردی دارد و انواع آن

آب شیرین کن چیست؟

همانطور که می دانید آب یکی از چهار عنصر اصلی می باشد که از مهم ترین نیاز انسان برای بقاست. همانطور که گفته شد بیش از ۷۰% از آب زمین را آب تشکیل می دهد با این حال بسیاری از کشورها و مناطق از کمبود آب قابل شرب و آب شیرین رنج می برد. با گذر زمان و پبشرفت علم دستگاه هایی با عنوان دستگاه های آب شیرین کن برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی و به مرحله تولید رسید. آب شیرین کن چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و انواع آب شیرین کن را معرفی خواهیم کرد.

آب شیرکن چیست؟

همانطور که می دانید بخش اعظمی از آب های روی زمین را آب شور که همان آب دریا و اقیانوس ها می باشد تشکیل می دهد. تبدیل آب شور به شیرین و نمک زدایی از آب های شور دریا ها و اقیانوس ها امری است که به آسانی صورت نمی گیرد؛ برای انجام تصفیه آب شور و شیرین سازی از انواع فرآیندهای مکانیکی و حرارتی استفاده می شود، علاوه بر این می بایست دستگاه هایی باشند که این عملیاتت و فرآیندها را انجام دهند. فرآیندهایی که در دستگاه های تصفیه آب شور مورد استفاده قرار می گیرند اسمز معکوس RO و حرارتی HTH هستند. هر کدام از این روش ها عملکرد خاص به خود را دارند که در مقاله آب شیرین کن چیست ؟ شرح داده شده است.

»برای درک بهتر این مقاله، ابتدا مقاله شیرین سازی و تصفیه آب دریا و اقیانوس ها را مطالعه کنید.

آب شیرین کن ro اسمز معکوس

نام فرآیند اسمز معکوس یا همان REVERS OSMOSIS را برای آب تصفیه کن ها بارها شنیده اید و می دانید که بهترین و پیشرفته ترین روش برای تصفیه کردن آب می باشد. برای درک بهتر می توانید مقاله تصفیه آب به روش اسمز معکوس را مطالعه کنید. این فرآیند آب را به صورت کامل و با بهترین کیفیت تصفیه می نماید. نام دیگر آب شیرین کن ro اسمز معکوس، آب شیرین کن غشایی نام دارد. آب شیرین کن های غشایی یا همان آب شیرین کن ro توسط یک یا چند غشای متخلخل فرآیند تصفیه و شیرین سازی آب را انجام می دهند. اما عملکرد این غشاها به چه صورت می باشد؟

غشا دارای سوراخ های بسیار ریز در حد نانومتر می باشد که در داخل آب قرار می گیرد، مولکول های آب به دلیل حجم کم و جرم وزنی کمی که دارند می توانند از داخل این سوراخ های ریز عبور کنند.نمک محلول در آب با اینکه در آب حل شده است و به چشم دیده نمی شود اما نسبت به مولکول هلی آب اندازه بزرگتری دارد به همین دلیل توانایی عبور از این سوراخ ها را ندارد. غشا جلوی این ذرات را می گیرد و بدین صورا عمل شیرین سازی آب را انجام می دهد.

اما این روش تنها دلیل تصفیه و شیرین سازی نیست چرا که در برخی دستگاه ها از جریان برق برای شکستن پیوند میان آب و یون های محلول در آب استفاده می شود تا وارد آب نشوند. جریان برق باعث می شود که یون های مثبت با الکترون های آزاد واکنش داده و اندازه و حجم ملکول های نمک بیشتر شود تا این ذرات توانایی عبور از غشا را نداشته باشد.

یکی از مزایای مهم آب شیرین کن ro اسمز معکوس یا غشایی این است که نیاز کمی به انرژی برق بالا ولتاز بالا دارند و اغلب از یک یا چند غشای نیمه تراوا برای عبور جریان آب و کنترل جریان نمک استفاده می کند. مشکلات دستگاه های RO اسمز معکوس قیمت بالای غشاهایی است که در دستگاه تعبیه می شوند، می باشد. اما به دلیل کیفیت بالای خروجی این فرآیند از این تکنولوژی در دستگاه های تصفیه آب شور صنعتی و خانگی استفاده می شود.

آب شیرین کن چیست و انواع آن

آب شیرین کن حرارتی

آب شیرین کن حرارتی مکانیزم پیشرفته ای دارد که توضیح آن بسیار ساده است. ابتدا به این سوال پاسخ بدهید که هنگامی که آب را می جوشانیم چه اتفاقی می افتد؟ آب بخار می شود. بخار آبی که در اثر جوشاندن حاصل می شود تنها حاوی ملکول های آب است چرا که در اثر تبخیر هیچ نمکی در بخار آب وجود ندارد.

  • مکانیزم تصفیه و شیرین سازی آب به روش حرارتی

در این روش آب را حرارت می دهند تا تبخیر شود و سپس بخار آب را تقطیر می کنند (با یک وسیله بخا را سرد می کنند و دوباره به مایع تبدیل می کنند). این روش در عین سادگی مشکلاتی هم دارد چرا که می بایست برای تبخیر مقداری کمی آب، انرژی زیادی باید مصرف بشود و انرژی زیادی که همیشه آب را در حالت تبخیر نگه دارد. حال این سوال مطرح می شود که این انرژی را باید از کجا تامین کنیم؟

یکی از روش هایی که وجود دارد فرآیند MFS یا Multi-stage Flash Distillation است. بدین صورت که آب در حال تبخیر را از یک محفظه تبخیر ناگهانی عبور می دهند حال با کاهش فشار ناگهانی آب، بخش عظیمی از آن به بخار تبدیل می شود. این بخار در یک محفظه از آب جدا شده و وارد دستگاه سردساز و تقطیر می گردد. در این روش هم انرژی کمتری مورد نیاز است و هم اینکه می توان در مدت زمان کم حجم زیادی آب شیرین و قابل شرب تولید کرد.

در دستگاه هایتصفیه آب شور خانگی بیشتر از روش اسمز معکوس استفاده می شود چرا که به حرارت و انرژی زیاد احتیاج ندارد. این دستگاه ها کم صدا و کیفیت بسیار بالایی دارند. البته که برای فرآیندهایی که می بایست ظرفیت آب شیرین کن بالا باشد، استفاده از آب شیرین کن حرارتی HTH یا فرآیند MSF پیشنهاد بهتری است در صورتی که یک منبع گرما برای تبدیل آب به بخار وجود داشته باشد. در غیر این صورت استفاده از دستگاه های ro اسمز معکوس بهترین راه حل می باشد.

انواع آب شیرین کن

انواع مختلفی از آب شیرین کن ها وجود دارند که هر کدام جهت رفع یک نیاز تولید شده و کاربرد خاصی دارند. به عنوان مثال آب شیرین کن دریایی برای شیرین سازی آب خانگی کاربرد ندارد؛ چرا که ابعاد بزرگی دارند و از نظر اقتصادی به صرف نیستند. ظرفیت این دستگاه ها نیز از مسائلی است که باید در نظر گرفته شود. به طور مثال در کارخانه تولید کنسرو لوبیا، آب زیادی لازم است که دستگاه تصفیه آب شور خانگی نمی تواند آن را تامین کند به همین دلیل از دستگاه های تصفیه آب شور صنعتی که ظرفیت بالایی دارمد استفاده می شود.

آب شیرین کن صنعتی

در صنایع و همچنین کارخانجات بزرگ که خارج از شهر احداث می شوند و محصولات خوراکی مختلفی را تولید می کنند و همچنین برای رفع نیاز کارمنان خود می بایست از آب شیرین استفاده کنند. این حجم از آب تنها توسط آب شسرین کن های صنعتی امکان پذیر می باشد. دستگاه های تصفیه آب شور صنعتی دارای ابعاد بزرگتری  هستند به همین دلیل حجم و ظرفیت بالاتری هم دارند که برای نگه داری این دستگاه ها به فضای زیادی احتیاج هست، همچنین برای حرکت آب در دستگاه به پمپ های فشار قوی نیاز داریم.

آب شیرین کن صنعتی و انواع آب شیرین کن

آب شیرین کن های خانگی

در بعضی شهرهای ایران و بسیاری از کشورهای جهان از کمبود آب شرب رنج می برند حتی بعضی مناطق که برای تامین آب آشامیدنی از رودخانه ها و چشمه ها استفاده می کردند به دلیل خشکسالی دیگر به آن ها دسترسی ندارند. از این رو استفاده از آب چاه و آب قنات ها رواج پیدا کرد اما به دلیل وجود املاح معدنی و یکسری ناخالصی ها می بایست از آب شیرین کن صنعتی استفاده کرد که آب کملا خالص و قابل آشامیدن بشود.

اکثر دستگاه های تصفیه آب شور خانگی از فرآیند اسمز معکوس بهره می گیرند و در مناطقی که سیستم آب رسانی شهری وجود ندارد برای تصفیه و شیرین سازی آب چاه و قنات استفاده از آب شیرین کن ro یا تصفیه آب شور اسمز معکوس بهترین راه حل می باشد. این دستگاه ها ابعاد کوچکی دارند و به راحتی در خانه نصب می شوند.

آب شیرین کن ro انواع مختلفی دارد از فیلتردار که زیر سینک نصبی می شود ( مدل زیر سینکی ) گرفته تا مدل های هوشمند و مدل رومیزی که دارای یک محفظه بزرگ بود و آب به مرور زمان در آن شیرین می شود. با استفاده از این دستگاه ها دیگر نیازی به آب لوله کشی شهری ندارید و اگر در نزدیک دریا هستید می توانید از این آب استفاده کنید یا از طریق یک پمپ آب را از چاه بکشید و به لوله کشی خانگی وصل کنید.

اب شیرین کن های خورشیدی

اب شیرین کن های خورشیدی از قواعد تبخیر و تقطیر بهره می برد. آب شور وارد این دستگاه ها می شود و تحت تاثیر اشعه خورشید و عبور از سطح شیشه ای دستگاه گرم می شود. هنگامی که آب بخار می شود، نمک، میکروب و سایر ذرات محلول در آب در تشتک باقی می ماند و بخار آب که عاری از هرگونه ذرات نمک است به سمت بالا هدایت شده و در سطح زیر شیشه تقطبر می شود و قطرات تشکیل شده از آنجا به سمت  ظرف جمع کننده هدایت می شوند.

آب شیرین کن چیست و انواع آن

در اب شیرین کن های خورشیدی تمام عوامل بیماری زا، نمک و فلزات سنگین که در بعضی روش ها از بین نمی رود را از آب حذف می کند. میزان آب تصفیه شده در این روش رابطه مستقیم با انرژی خورشید، دمای محیط بیرون ومیزان عایق کاری دارد. دستگاه های خورشیدی برای مصارف صنعتی کاربرد دارند و به انرژی زیادی نیاز دارند.

آب شیرین کن و انواع آب شیرین کن

مشکلات آب شیرین کن ها

آب شیرین کن ها همانند دیگر وسایلی مکانیکی برای کار کردن از برق استفاده می کنند که این مورد یک مشکل به حساب می آید. این دستگاه های برای شیرین سازی و تصفیه آب همانند دیگر دستگاه های تصفیه آب از فیلتر استفاده می کنند که این فیلتر ها می بایست سر موعد تعویض شوند. هنگامی که پمپ دستگاه یا یکی از فیلترها درست کار نکند جریان آب قطع می شود. از دیگر مشکلات آب شیرین کن ها این است که پس از مدتی فیلترها هوا را حبس می کنند و باید مجدد فشار فیلترها را تنظیم کنیم. بسیاری از این مشکلات به سادگی حل می شوند و باید در نظر داشته باشید که اگر دستگاه مورد نظر خود را از یک برند و فروشگاه معتبر تهیه کنید، دستگاه کمتر دچار مشکل خواهد شد و در صورت بروز برخی مشکلات فنی به راحتی عیب یابی و تعمیر می شوند.

»آموزش عیب یابی و تعمیر تصفیه آب خانگی

سخن پایانی

فروشگاه گوارنوش با در نظر گرفتن تمامی این مسائل و بررسی نیاز مناطقی که از کمبود آب شیرین رنج می برد سعی دارد در این زمینه قدمی برداشته باشد. فروشگاه تصفیه آب گوارنوش با عرضه انواع آب شیرین کن خانگی، راه حل مناسبی را برای افراد ساکن در مناطق محروم از آب شیرین، در نظر بگیرد. شما عزیزان می توانید با تماس یا مراجعه به فروشگاه اینترنتی گوارنوش، دستگاه تصفیه آب شور خانگی را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه آب شور و تمامی دستگاه تصفیه آب خانگی به صفحه فروشگاه سایت مراجعه کنید. امیدوار هستیم که با خواندن مقاله آب شیرین کن چیست ؟ اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع آب شیرین کن خانگی و اطلاع از قیمت ها، با متخصصین فروشگاه تصفیه آب گوارنوش تماس حاصل فرمایید:

در صفحه های اجتماعی همراه ما باشید:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده