آیا تا به حال نام فیلتر ممبران را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که جزء اصلی دستگاه تصفیه آب محسوب می‌شود؟ معمولا افرادی که در زمینه خرید و فروش دستگاه تصفیه آب فعالیت دارند یا افرادی که برای منزل یا محل کار خود دستگاه تصفیه آب خانگی تهیه کردند، نام فیلتر تصفیه آب ممبران را شنیده‌اند اما به طور دقیق با چگونگی عملکرد آن آشنا نیستند. فیلتر تصفیه آب ممبران membrane به عنوان قلب دستگاه تصفیه آب شناخته شده است. در ادامه مطلب قصد داریم داریم به پاسخ این سوال که: فیلتر ممبران چیست‌؟ و چگونگی عملکرد آن بپردازیم.

فیلتر ممبران چیست‌؟

فیلتر ممبران در واقع تشکیل شده از یک غشا نیمه تراوا است. معنای واژه ممبران یا ممبرین “membrane” در فارسی، غشاء می‌باشد. این فیلتر یکی از اجزای اصلی در تصفیه آب به روش اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون است که تاثیر بسزایی در حذف آلاینده های بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی دارد. عملکرد این فیلتر بر پایه حذف آلاینده ها به کمک غشاء نیمه تراوا بوده که از ورود ناخالصی ها و رسوبات به آب تصفیه شده، پیشگیری کند. برای درک بهتر وظیفه‌ی غشا در فیلتر تصفیه آب ممبران، بهتر است با مفهوم غشا و اجزای فیلتر ممبران آشنا شوید.

مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین فیلتر

غشا، ممبران یا ممبرین چیست؟

غشا یک نوع سد و مانع است که اجازه عبور برخی از مواد را می‎‌دهد. غشا مانند سلول های بدن انسان عمل می‌کند. یکی از معروف ترین غشاها که زندگی انسان به آن بستگی دارد، دیواره سلول‌های بدن می‌باشد. دیواره سلول اجازه ورود به مواد غذایی و اکسیژن می‌دهد و موجب خروج مواد زائد از سلول می‌شود.

ممبران شامل چند ورقه غشاء می‌باشد که به صورت مارپیچ در اطراف لوله پلاستیکی قرار گرفته و وظیفه آن عبور آب خالص و تصفیه شده است. به عبارت دیگر، این فیلتر از غشاء نیمه تراوا تشکیل شده است که مواد و ذرات بیولوژیکی، فیزیکی و شمیایی نمی‌توانند از منافذ آن عبور کند. فیلترهای ممبران قادر به حذف ذارت تا ۰.۰۰۰۱ میکرون می‌باشد و همان‌طور که گفته شد مناسب برای تصفیه آب به روش اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون است. در ادامه برای درک بهتر به شرح فرآیند اسمز معکوس پرداخته ایم.

اسمز معکوس چیست؟

فرآیند اسمز در طبیعت و رفتار طبیعی مولکول‌ها بدین صورت است که حلال از طریق غشاء نیمه تراوا از محلول رقیق‌تر به محلول غلیظ تر سرازیر می‌شود. به طور مثال اگر دو محلول آب نمک، یکی با غلظت بالا و دیگری با غلظت پایین توسط یک غشا نیمه تراوا در کنار هم قرار بگیرند، آب نمک رقیق به طور خودکار به سمت آب نمک غلیظ سرازیر می‌گردد با این تفاوت که ذرات نمک از منافذ غشا رد نمی‌شوند. فرآیند اسمز معکوس همانطور که از اسمش پیداست، عکس این فرآیند عمل خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با روش تصفیه آب اسمز معکوس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

»تصفیه آب به روش اسمز معکوس

لازم به ذکر است که بدانید فرآیند و تکنولوژی اسمز معکوس یکی از مهم ترین روش های نمک زدایی تصفیه آب است.

عملکرد فیلتر ممبران اسمز معکوس

در دستگاه تصفیه آب، فیلتر تصفیه آب ممبران در جایگاه چهارم دستگاه قرار می‌گیرد. فرآیند اسمز معکوس در این فیلترها توسط فشار تولید شده از پمپ دستگاه در جهت مخالف فرآیند اسمز، انجام می‌شود. در فرآیند اسمز معکوس می‌بایست، محلول ناخالص به سمت خالص هدایت شود. در واقع خلاف روند طبیعی فرآیند اسمز، به همین دلیل، فشار در خلاف جهت جریان طبیعی و اسمزی آب وارد می‌شود.

ممبران دارای دو بخش مجرای فاضلاب و آب تصفیه شده است، هنگامی که آب وارد هوزینگ می‌شود، به صورت چرخشی اطراف فیلتر می‌چرخد، آب تصفیه شده از غشا نیمه تراوا توسط فشار اسمزی عبور کرده و تمامی ناخالصی های باقی مانده پشت غشاء باقی می‌ماند و از مجرای فاضلاب خارج می‌گردد. در نهایت آب تصفیه شده و خالص از دستگاه خارج شده و از طریق شیر برداشت قابل استفاده است.

درنهایت باید بگوییم که فیلتر ممبران علاوه بر حذف فلزات سنگین نظیر آرسنیک، جیوه و سرب که در تصفیه خانه صنعتی امکان تصفیه آن‌ها وجود ندارد، سختی آب را که عاملی سرطان زاست، تنظیم می‌کند. علاوه بر این برخی باکتری ها نیز در این مسیر غیرفعال می‌شوند با این حال که فیلترهای فرابنفش وظیفه حذف باکتری ها و ویروس ها را دارند اما آزمایش‌ها نشان داده اند که آب پس از عبور از ممبران، درصد باکتری آن کاهش می‌یابد.

انواع فیلترهای ممبران

فیلتر ممبران انواع مختلفی دارد که بر اساس ویژگی به ۳ دسته تقسیم شده اند. از جمله این ویژگی ها نوع دستگاهی است که در آن قرار می‌گیرد. در ادامه توضیح مختصری راجع به هر کدام از انواع ممبران داده‌ایم.

۱- ممبران اسمز معکوس

این نوع ممبران در دستگاه و تجهیزاتی کاربرد دارد که برای تصفیه آب آشامیدنی و آب مورد نیاز در مکان های صنعتی از روش اسمز معکوس استفاده می‌کنند. آب با فشار تولید شده توسط پمپ دستگاه از فیلتر ممبران اسمز معکوس رد شده و حجم زیادی از ناخالصی و آلاینده های خود را از دست می‌دهد. در این فیلتر مواردی نظیر نیترات، نیتریت، فلرات سنگین مثل آرسنیک، آلاینده های بیولوژیکی و فیزیکی، سرب، ترکیبات کلردار و غیره توسط اسمز معکوس از آب حذف می‌شود.

۲- ممبران نانوفیلتراسیون

فیلتر ممبران که در دستگاه های نانوفیلتراسیون استفاده می‌گردد از دو بخش محافظ و جداکننده تشکیل شده است. بخش محافظ آن، از دستگاه در برابر فشار حفاظت کرده و بخش جداکننده جهت حذف و جدا نمودن ناخالصی ها ب کار می‌رود. منافذ فیلتر ممبران نانو فیلتراسیون به اندازه ۱ نانو بوده و از ورود ذرات معلق تا ۰.۰۰۰۱ جلوگیری می‌کند. د رنهایت با عبور آب از این غشا، تنها یون های مفید برای بدن، در آب باقی می‌ماند.

۳- ممبران اولترافیلتراسیون

ممبران اولترافیلتراسیون هم بر پایه غشاء نیمه تراوا عمل کرده و بر خلاف نوع نانوفیلتراسیون، قادر به حذف یون ها و ملکول های کوچک موجود در آب نمی‌باشد. این فیلتر اغلب برای پاک کردن آب از کلر و ترکیبات کلردار استفاده می‌شود.

عمر فیلتر ممبران

برای تعویض فیلتر ممبران نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد. تماس فیلتر با مواد شیمیایی و آلاینده‌ها موجب می‌شود تا کارایی و عملکرد اولیه فیلتر به مرور کاهش یابد. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که هر چند وقت یکبار ممبران را شستشو داده و تمیز کنید. اگر خروجی و میزان آبدهی، نامطلوب باشد، دیگر زمان تعویض ممبران رسیده است.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که خریداری فیلتر از یک فروشگاه معتبر، تاثیر زیادی در افزایش طول عمر آن خواهد داشت. همچنین میزان سختی آب ورودی، عملکرد درست دیگر فیلترها و همچنین میزان حجم آب مصرفی شما به ماندگاری فیلتر ممبران کمک خواهد کرد.

ظرفیت فیلتر ممبران چقدر است؟

هر فیلتر ممبران دارای ظرفیت مشخصی است که لازم است حین خرید به آن توجه کنید. معمولا در اغلب دستگاه های تصفیه آب خانگی از ممبران ۵۰ گالنی استفاده می‌شود. هر چه ظرفیت فیلتر بالاتر باشد، میزان آب تصفیه شده نیز افزایش می‌یابد. بنابراین ظرفیت مناسب فیلتر برای تصفیه آب خانگی بین ۵۰-۷۵ گالن است. علاوه بر ظرفیت فیلتر، باید توجه کنید که ممبران خریداری شده، مناسب دستگاه تصفیه آب خانگی باشد.

ممبران مناسب برای دستگاه تصفیه آب خانگی

همان طور که در مطالب فوق بیان کردیم، ظرفیت مناسب برای ممبران، نکته‌ای است که حین خرید باید بدان توجه شود. علاوه بر این، می‌بایست به کدی که روی سریال ممبران نوشته شده است، دقت کنید. کد مناسب برای ممبران ۱۸۱۲ می‌باشد. با توجه به اینکه فیلترهای ممبران در برندهای مختلف به چشم میخورند ممکن است این عدد روی سریال درج نشده باشد یا از طرفی اگر به فیلتر ممبران دسترسی ندارید کافیست به قطعه محدود کننده فاضلاب نگاه کنید. اگر عدد نوشته شده روی آن ۳۰۰ بود، ظرفیت ممبرانی که باید خریداری کنید ۵۰ گالن است. همچنین اگر:

  • عدد نوشته شده ۴۰۰ یا ۴۲۰ بود ظرفیت فیلتر باید ۵۰-۷۵ گالن باشد
  • عدد نوشته شده ۴۵۰ یا ۵۰۰ بود ظرفیت ممبران باید ۷۵-۱۰۰ گالن باشد.

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان وجود دارد که این فیلتر را تولید می‌کنند که هرکدام کارایی خاص به خودشان را دارند، از متریال ویژه‌ای ساخته شده‌اند که لایه‌ها و غشای موجود در آن ها متفاوت است. بنابراین نمی‌توان با قطعیت گفت که بهترین فیلتر ممبران کدام است. با این وجود ممبران:

  • فیلمتک آمریکا
  • تورای Toray
  • کمفلو KMFLO

جزو سه برند معتبری هستند که از محبوبیت بسیاری برخوردارند.

خرید و قیمت فیلتر ممبران

قیمت ممبران آب شیرین کن با توجه به کمپانی سازنده و میزان کیفیت، متفاوت است. معمولا ممبرانی که در بازار خریداری میشود ممکن است اورجینال نباشد و در عین حال قیمت کمتری هم داشته باشد. چنین فیلترهایی کیفیت و کارایی مطلوبی ندارند و از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهند بود. جهت تشخیص فیلتر ممبران اصلی از تقلبی روی لینک قبل بزنید.

شما عزیزان می‌توانید جهت خرید و اطلاع از انواع فیلترهای تصفیه آب به ویژه فیلتر ممبران اصل و اورجینال با کارشناسان فروشگاه تصفیه آب گوارنوش تماس حاصل فرمایید:

سخن آخر:

همانطور که می‌دانید در دستگاه های اسمز معکوس آب با گذر از ۶ الی ۸  مرحله، تصفیه و خالص می‌گردد. فیلتر ممبران اصل به عنوان قلب دستگاه تصفیه آب شناخته می‌شود چرا که کاربرد و وظیفه این فیلتر بسیار حساس است به همین دلیل می‌بایست از یک برند و کمپانی معتبر خریداری شود. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است، خرید فیلتر ممبران اصل از نمایندگی معتبر محصولات تصفیه آب است. چرا که فیلترهای مختلفی در بازار وجود ندارند و شناسایی یک فیلتر اورجینال را از فیک آن دشوار میکنند. خرید از یک مرکز معتبر، خیال شما را از لحاظ کیفیت، اصالت وهمچنین گارانتی راحت می‌کند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: برای اطلاع از محصولات جدید و تخفیفات دوره ای گوارنوش صفحه اینستاگرام فروشگاه را دنبال کنید.